DEPREME KARŞI HAZIRLIKLI MIYIZ?


Türkiye 24 Ocak günü Elazığ’da gerçekleşen deprem felaketi sonucunda yasa boğuldu. Büyüklüğü 6.8 olarak açıklanan depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Pek çok deprem uzmanının özellikle bu bölge ile ilgili uyarılar yapmasına rağmen gerekli önlem ve tedbirlerin alınmaması felaketin sonuçlarını katladı. Ülkemiz daha önce de benzer büyüklükte depremler yaşamış ve bir deprem ülkesi olarak Türkiye’nin can ve mal kaybını en aza indirecek şekilde altyapı ve bilinçlendirme yatırımlarının yapılması gerektiği yıllarca konuşulmuştu. Ancak Elazığ’da ortaya çıkan manzara bu konuşulanların maalesef tam anlamıyla uygulanmadığını ortaya koyar nitelikte. Depreme ne kadar hazırlıklıyız, evlerimiz depreme dayanıklı mı merak ettik ve Türkiye Raporu olarak Şubat anketimizde araştırdık.


Katılımcılara toplamda üç soru sorduğumuz ankette ilk olarak “Eviniz depreme karşı dayanıklı mı?” sorusunu sorduk ve sunduğumuz beş seçenek arasından kendilerine en çok uyanı seçmelerini istedik. Sonuçlara göre evine deprem testi yaptıranların oranı yalnızca %26,9 çıkarken, deprem testi yaptırmadıklarını belirtenlerin oranı %63,6 seviyesinde gerçekleşti. Evlerinin depreme dayanıklı olduğunu belirtenlerin oranı ise toplamda %66,4 olarak karşımıza çıkıyor. Burada dikkat edilmesi gereken katılımcıların %43,7’sinin evlerine deprem testi yaptırmamalarına rağmen evlerinin depreme dayanıklı olduğunu düşünmeleri. Belki de deprem konusunda ülkemizi bekleyen en büyük tehlike bu verinin arkasında yatıyor. Neredeyse ülkenin yarısı deprem testi yaptırmamış ve evlerinin depreme karşı dayanıklı olduğu konusunda güven sahibi.

Altyapı yatırımının yanı sıra vatandaşlar olarak bizlerin de alması gereken bazı önlemler bulunuyor. Evlerimize deprem testi yaptırmak bunlardan bir tanesi. Buna ek olarak afet çantası hazırlamak, DASK sigortası yaptırmak gibi deprem hazırlığında alınması gereken pek çok tedbir var. Anketin ikinci sorusu olan “Olası bir depreme karşı sayacağım önlemlerden hangilerini aldınız?” sorusunda katılımcılardan dört ifadeye evet veya hayır cevabı vermelerini istedik. Sonuçlara göre evinde afet çantası hazırlayanların oranı %33,8 olarak görülürken, zorunlu DASK sigortasını yaptıranların oranı %46,7. Son olarak deprem bölgesinde oturmalarına rağmen herhangi bir önlem almadıklarını belirtenlerin oranı %41,4 olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmamızın son sorusunda son yıllarda yapılan altyapı yatırımlarına olan bakışı ölçmek adına katılımcılara kentsel dönüşüm projeleri hakkındaki görüşlerini sorduk. Kentsel dönüşüm projelerini yeterli bulanların oranı toplamda %24,4, bu projeleri yeterli bulmayanların oranı ise toplamda %56,6 olarak görülüyor. Herhangi bir görüş belirtmeyenlerin oranı ise %19. Genele baktığımızda toplumun İstanbul başta olmak üzere olası bir depreme hazırlanmak adına yapılan kentsel dönüşüm projelerine olan bakışı olumsuz. Hal böyleyken bireysel önlemlerin de düşük oranlarda kalması Türkiye’nin olası bir depreme hazır olmadığını gösteriyor.


#deprem #depremehazırmıyız #depremanket

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar