Riskli Yapılara Güçlendirme

İmar barışının ardından depreme dayanıksız yapıların güçlendirme süreci başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , imar planına takılan yapılar için imar planına uyum şartı aranmadan güçlendirme yapılabilmesi için harekete geçti. Evini güçlendirmek isteyene kira veya kredi desteği de sunulacak.İmar barışı sonrasında yasal hale gelen ancak imar planına uymayan ya da imar planı dışındaki alanda yer alan binaların da güçlendirilebilmesi için harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu yıl devreye almayı planladığı mevzuat değişikliğiyle bu yapıların da "güçlendirme ruhsatı" alabilmesi sağlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, Hürriyet Gazetesi’ndeki açıklamalarında, imar barışının ardından vatandaşların hak kaybı yaşamadan güçlendirme yapabilmesi için planlanan değişikliği anlattı. Örneğin, güçlendirme ihtiyacı olan, imar planına göre 5 kat izinli ama 7 katlı olan bir binada, hak kaybı yaşanacağı gerekçesiyle güçlendirme yapılamıyordu. Çünkü belediyeler bina imar planına uymadığı için ya da imar planı olmayan bir bölgede yer aldığı için binaya güçlendirme için gerekli ruhsatı vermiyordu.


Vedad Gürgen, yeni çalışmayla bu tür engellerin önüne geçileceğini, yapı kayıt belgesi alındıysa 7 katlı binada yine 7 kat şeklinde güçlendirme yapılabileceğini söyledi.

Belediyelerin imar planına uyum şartı aranmadan güçlendirme yapılabilmesini hedefleyen değişiklikle güçlendirme 4 aşamada hayata geçecek. Önce yapının güçlendirmeye uygunluğuna bakılacak. Ardından imar uygunluğu aranmadan belediyeden güçlendirme ruhsatı alınacak. Güçlendirme yerine yıkım raporu çıkarsa bina yıkılıp imara uygun yeniden yapılacak. Güçlendirilecek bina yapı denetime alınacak, işlemler kontrol edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evini güçlendirmek isteyene destek de verecek. Dilerse bakanlıktan tahliye sonrası kira yardımı alacak dilerse 60 aya kadar vadeli 50 bin lira kredi kullanabilecek.Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar